Google

9 Temmuz 2007 Pazartesi

KARANFİL

Eski çağlarda aşk çiçeği olarak ün salan karanfil afrodizyakların en etkililerinden biridir. Romalılarda baştanrı Jüpiter’in çiçeği olarak kabul ediliyor, aşıklara özel yapılan törenlerde kullanılıyor, Ortaçağ’da nişanlılığı simgeliyordu.
Eski Yunanlılar karanfili “Gök Baba”ya adamış ve ona çiçeklerin çiçeği adını vermişlerdi.
Endonezya’da yetişen baharat çeşidi, Mersin bitkisiyle akrabadır ve kışları yapraklarını dökmeyen bir ağacın tomurcuklarıdır.
Karanfil yemeklere tat ve koku vermek amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Çiçekleri şekerlemelerde, taç yaprakları çorba, sos, şurup, likör ve şaraplara eklenir.
Kadın ve erkeklerde cinsel arzuyu arttıran karanfil, ayrıca kadınların hamile kalmasını kolaylaştırır ve doğuma yardım eder.
Güçlü bir mikrop kırıcıdır. Mide ve bağırsakta gaz oluşumunu engeller. Mideyi çalıştırıp, iştah açar, sindirime faydası vardır. Bunların yanında hafızayı güçlendirir ve sinirsel baş ağrılarını giderir.

Nelere faydası vardır?

- Cinsel gücü arttırır ve cinsel isteksizliği azaltır- Kadınların hamile kalmasını kolaylaştırır ve doğuma yardımcı olur- Çok kuvvetli bir mikrop kırıcıdır- Mide ve bağırsakta gaz oluşumunu engeller- Mideyi çalıştırır ve iştah açar- Sindirimi kolaylaştırır- Sinirleri kuvvetlendirir- Zihni rahatlatır ve unutkanlığı engeller- İshale iyi gelir- Sinirsel başağrısına iyi gelir-İdrar söktürür- Özellikle hasta bakan insanların mikroplardan korunmasını sağlar

Nasıl kullanılır?

Sofrada: Çiçeğinin taç yaprakları salata, çörek ve sandviçlerde kullanılır. Şeker, reçel, sirke ve şaraba tat vermesi için eklenir.
Karanfil Şurubu: 25 ml. Kaynar su taze taç yapraklarının üzerine dökülür ve 12 saat bekletilir. Süzgeçten geçirilip 225 gram şeker eklenir ve karıştırılır. Hazır olduğunda cam bir şişede saklanabilir.
Sağlık için: Çay gibi demlenen taç yapraklarının suyu, şaraba katılıp içilir. Karanfil baharatı ise dövülüp toz olarak içeceklere katılabilir. Ya da diş ağrısında ağrıyan dişin üzerine konulabilir.

Hiç yorum yok: